Szkoła Podstawowa w Grzmiącej. 

I miejsce w Polsce - Aluminiowa Strona Recyklingu

Grudzień 22, 2011 | Autor: Danuta Biegańska & Andrzej Anderman


Na szczycie metalowej góry

Uczniowie Zespłu Szkół w Grzmiącej od lat angażują się w akcje proekologiczne, które koncentrują się na zbiórce odpadów oraz surowców wtórnych. Młodzi ekolodzy dbają, by zużyte tonery, kartridże i baterie, niepotrzebne plastikowe nakrętki, a także opakowania aluminiowe trafiły znalazły swoje właściwe miejsce w obiegu cywilizacyjnej materii. Dbałości o najbliższe środowisko towarzyszy idea niesienia pomocy ludziom potrzebującym - akcja "Serce w nakrętce" pomogła w zakupie wózka inwalidzkiego dla chorych dzieci. Zbiórka przyniosła także wymierne korzyści finansowe - ze sprzedaży odpadów szkoła w Grzmiącej uzyskała kwotę 440 zł, które zostaną przeznaczone na popmoc dla Powodzian. Podsumowaniem tej działalności było uczestnictwo uczniów ZS w Ogólnopolskim Konkursie Fundacji RECAL „Aluminiowa strona recyklingu”.
Konkurs polegał na opracowaniu stron internetowych na temat zbiórki, odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach oraz korzyści płynących z tych działań.  Oceniający zwracali uwagę na: zawartość merytoryczną, graficzną, pomysłowość i innowacyjność, przejrzystość treści oraz uwzględnienie ciekawostek na temat aluminium, aluminiowych puszek do napojów oraz ich recyklingu.
W prace nad projektem zaangażowali się uczniowie:Piotr Redner i Radosław Cichosz
Uczniowie wyróżniający się akcjach :
z klasy IV b: Kacper Dymus , Michał Sarniak i Tomasz Sztarbała
z klasy V: Zuzanna Pacholczyk,  Jakub Bonkowski i Sebastian Majchrzak
z klasy VI :Adrian Bonkowski i Joanna Rusek.
      
Efekty ich działań, można obejrzeć na stronie Szkoły Podstawowej w Grzmiącej http://www.spgrzmiaca.pl  i podstronie http: //www.alurecykling. strefa.pl   
    Strona naszych uczniów została doceniona i nagrodzona pierwszym miejscem w tymże konkursie (!). Można śmiało powiedzieć, że wygrywając te wirtualne zmagania, młodzi ekolodzy z Grzmiącej stanęli na samym szczycie metalowej (dla ścisłości - aluminiowej) góry!
    Prócz satysfakcji z wygranej każdy z wymienionych uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz odtwarzacz mp4 o pojemności min. 4GB, a także gadżety przygotowane przez Fundację RECAL: koszulkę Fundacji, smycz na klucze, puszkę-skarbonkę z nadrukiem o tematyce recyklingu alu-puszek. Nagrodzono także nauczycieli, którzy koordynowali działania uczniów - pani Danuta Biegańska i pan Andrzej Anderman otrzymali publikacje na  CD „Organizacja zajęć pozalekcyjnych" oraz dyplomy.
    Dziękujemy Fundacji RECAL za wspaniałe nagrody. Konkurs był świetną promocją zbiórek i recyklingu, i to nie tylko aluminiowych opakowań. Mamy nadzieję, że nasz przykład zmobilizuje innych do kontynuacji działań na rzecz aktywnej edukacji ekologicznej, a przy okazji przyczyni się do uzupełnienia brakującej kwoty tj. 200,00 w celu zakupu pralki dla Powodzian.